عوامل موثر در زیبائی تابلو:

 از آنجائي كه تابلو يك مغازه، شناسنامه مغازه و به اصطلاح چشم يك فروشگاه به حساب مي آيد لازم است تا در ساخت يك تابلو زيبا و قابل توجه تمام تلاش خود را بکار بگیریم.                                  

عوامل مهم در زيبائي يك تابلو عبارتند از:

  1) تعین چهارچوب کلی و نوع تابلو

 2) رنگ آميزي و تنوع رنگ

 3) نورپردازي و افكت نوری

 4) بعد و حجیم سازی  تابلو

 5)استفاده اززمینه های خاص(بک گرند تابلو)     


1) تعین چهارچوب کلی و نوع تابلو: 

در راستای یک تابلو خوب و متناسب باید پارامترهائی مانند نوع حرفه ، ابعاد مكان نصب و هدف نهائی از ساخت تابلو را مشخص نمود.سپس با مشاوره گرفتن از افراد آشنا به انواع تابلوهای تبلیغاتی اقدام به انتخاب چهار چوب كلي كار و طراحي آن نمود.در اين خصوص مهمترين پارامتر از نظر ما استفاده از حداقل كلمات و مفهومي ترين و كارآمد ترين كلمات برای متن تابلو می باشد.

بعنوان مثال در خياباني كه تعداد كسبه فعال در يك حرفه خاص مانند موبايل فروشي و خدمات مرتبط به آن فعاليت ميكنند مضامينی مانند موبايل فروشي ، خدمات تلفن همراه ،فروش خط ،تعميرات ،لوازم جانبي موبايل به عنوان متن اصلي تابلو پيشنهاد نميشود بلكه متن اصلي را يك نام خاص با طراحي خاص (لوگو آرم ، لوگو فونت ) پيشنهاد مي کنیم.درحالي كه همين فروشگاه در خيابانهاي ديگري كه بورس آن حرفه نیست پيشنهاد ما برعكس حالت قبلي خواهد بود و باید متن اصلی حتما حاوی آن خدمتی باشد كه بصورت خاص انجام ميدهد و نام يا لوگو در درجه اهميت بعدي قرار مي گيرد و بطور کلی كلمه موبايل بايد كانون توجه باشد. 

 برای اطلاعات بیشتر در این خصوص پیشنهاد میشود به مبحث فونت در صنعت تابلو سازی مراجعه نمائید.

2) رنگ آميزي و تنوع رنگ: 

از عوامل موثر در تابلو رنگ آميزي طرح آن می باشد و تا اندازه اي كه دانش و تجربه ما اجازه بدهد در اين بخش به آن مي پردازيم.علم رنگها و روانشناسي رنگها يعني تاثير رنگها بر مردم و تاثير آن بر حق انتخاب محصول یا برند خاص  در دنياي تبليغات جدي گرفته شده بعنوان مثال رنگ قرمز در دكوراسيون مغازه هاي فست فودي زياد استفاده ميشود چراكه اين رنگ در درجه اول موجب جلب توجه و جذب ره گذران ميگردد ودر ثاني بعد از گذشت مدت زماني اين رنگ  ايجاد تحريك عصبي كرده واين تحريك باعث ميگردد تا به محض تمام شدن خوراكي نسبت به ترك محيط اقدام نمايد تا فضا براي ديگر مشتريان فراهم گردد.ولي  ما در اين بخش قصد نداريم در مورد تمام جوانب رنگها و تاثير آنها بر مردم ،اقوام،مليتها و تاريخچه آنها و صدها مطلب ديگر كه در اين بخش می توان  گنجاند صحبت كنيم و  به اندازه بضاعتمان در مورد رنگهاي زمينه و متن تابلو خواهیم پرداخت. رنگهاي اصلي عبارتند ازقرمز ، سبز ،آبي  و از تركيب صد در صدي اين رنگها به رنگهاي بنفش( حاصل از قرمز ،آبي)زرد( ترکیب سبزو قرمز)سياه(بي رنگي كامل)و سفيد(حاوی هرسه رنگ قرمز ،سبز،آبي) و از تركيب درصدهاي مختلف اين رنگها به شانزده ميليون رنگ خواهيم رسيد که در مونيتور شما هم اكنون ملاحظه مي نمائيد.به طور كلي رنگها را به دو گروه رنگهاي سرد و گرم تقسيم مي نمائيم رنگهاي گرم از خانواده قرمز و عبارتند ازقرمز، زرد،نارنجي،پرتغالي و رنگهاي سرد كه بيشتر از خانواده آبي وسفيد بوده و در نهایت رنگهاي مانند بنفش و صورتي که متناسب با اينكه درصد آبي يا قرمز چقدر باشد بين اين دو مجموعه چرخش دارند.حال از ديدگاه ما بهترين رنگ پس زمينه و بهترين رنگ متن استفاده از دو رنگ متضاد مي باشند.بعنوان مثال بر روي رنگ سورمه اي رنگ زرد و برروي قرمز رنگ سفيد و یا برعكس جلوه مناسب و جلب توجه زيادي را مي تواند ايجاد نمايد.در يك كار جيغ استفاد از رنگهاي گرم بر روي زمينه ای از رنگهاي سرد توصيه ميگردد (مناسب براي اغذيه فروشيها و فروشگاهها) و در راستای يك كار سنگين استفاده ازرنگهاي سرد  و بصورت ساده و یکنواخت زمينه و رنگهای متن با تنوع رنگی کم مورد استفاد قرار می گیرد(مناسب براي آموزشگاهها ومراكز دولتي)و در يك كاركلاسيك استفاده از رنگهاي سفيد و مشكي و شايد قهوه ای به همراه طرحهاي گل و بوته اي مناسب به نظر میرسد . در انتها لازم به ذكر است  چيدمان صحیح اجزا تشكيل دهنده تابلو نيز مورد اهميت خواهد بود.                                     جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله رنگ درصنعت ساخت تابلو مراجعه نمائید.                                                                                                                                       

3) نورپردازي و افكت نوري :      

 از عوامل ايجاد توجه خصوصا در شب و اوايل غروب نورپردازي تابلو اهمیت زیادی دارد. نورپردازی تابلوها را به سه بخش مي توان تقسيم نمود  بخش اول اساسا بر پايه نور استوار هستند ونور جزء لاينفك تابلو به شمار می رود مانند تابلو ال اي دي ثابت ،روان ونئون. يكي از عوامل استقبال عمومی از تابلوهاي ال ای دی همين موضوع نور مناسب و با دوام آن به حساب مي آيد. و همين موضوع اهميت نور را در تابلو مشخص مي نمايد. دسته ديگری ازتابلوها هرچند بدون نورپردازی قابل استفاده هستند ولی برای زیبائی و جلب توجه بیشتر نور پردازی، قسمت عمده ای از تابلو را به خود اختصاص داده است مانند برجسته پلاستيك و چلنيوم ، فلكسي و لايت باكس. و در نهايت دسته ديگر تابلوها كه نور پردازي درآنها از اهميت كمتري برخورداراست مانند بنر، تابلوهاي خطي ، تابلوهاي برجسته فلز.                             

 استفاده از افكت نوری در تابلوهائي كه نور عنصر اصلي به حساب مي آيد اهمیت دارد چراكه هدف اصلی يك تابلو ايجاد توجه و جذب مخاطب عبوری مي باشد كه اين امر در تابلوهائی كه در حال چشمك زدن و يا تغيير حالت نورپردازی هستند بيشتر اتفاق مي افتد .يكی از شركتهائي كه فعاليتهاي خوبي در اين زمينه داشته شركت آراتكس مي باشد .جهت ديدن نمونه كار های این شرکت می توانيد به لينك زير مراجعه نمائيد .کلیک کنید                                                           

4) بعد و حجيم سازی:
حجيم سازي از پارامترهاي زيبائي تابلو به حساب مي آيد و حتما متخصصين صنعت تبليغات در اين زمينه مشغول خلاقيت و نوآوري هستند (مانند صنعت چاپ سه بعدي).در حال حاضر تابلوهاي برجسته فلز، چلنيوم و برجسته پلاستيك دارای بعد مي باشند که در زیبائی کار تاثیر زیادی دارند .
5)استفاد از زمينه خاص:
در اين خصوص همانطور كه در مبحث نور پردازي اشاره شد شركت آراتكس فعاليت خوبي دارد كه براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به سايت اين شركت مراجعه نمائيد.
  
با آرزوي موفقيت شما بازديدكننده عزیز.اميدوارم مطالب ذكر شده مورد توجه شما قرار گرفته باشد .
مدیریت سایت آماده دريافت سوالات يا نظرات شما دوستان عزیز خواهد بود.