شناخت بیشتر تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم

تابلو چلنیوم از زیباترین و در عین حال مستحکم ترین نوع تابلوهای تبلیغاتی به شمار می روند. گروه تبلیغاتی رسا برای رسیدن به زبان مشترک در خصوص انواع تابلو چلنیوم و روش طراحی و ساخت آنها اقدام به تهیه تصاویر گرافیکی نموده تا به کمک این تصاویر به بررسی و تحلیل آنها پرداخته و علاوه بر شناخت به تعاریف مشترکی دست پیدا کنیم.

 

نمونه حروف برجسته بصورت پانچی

چلنیوم پانچی (اکریلی)

در تصویر فوق به ترتیب پلکسی نارنجی رنگ رویه را مشاهد می کنید که پانچ شده و بعبارتی سوراخ های منظمی بر روی آن ایجاد گردیده است. در قسمت دوم استروک به رنگ سورمه ای قابل رویت است که بصورت توخالی و برای ایجاد حاشیه، دور حروف قرار گرفته است. برای لبه کاری حروف از چلنیوم نقره ای ساده و در نهایت پی وی سی و ال ای دی برای زیر سازی و روشنائی آن استفاده شده است.

نمونه حروف برجسته بصورت وکیومی

چلنیوم ساید لایت با حروف وکیومی 

در تصویر فوق (حرف A) از لایه روئی و بترتیب: پلکسی وکیوم شده سبز رنگ، چلنیوم طلائی و ساید لایت (ساید به معنی بغل و لایت به مفهوم نور است و چون نور از منافذ تعبیه شده در این نوع لبه قابلیت عبور را دارد ساید لایت یا بغل نور گفته می شود) و در نهایت ورق دوغی (برای اینکه نور قابلیت انتشار به پشت نیز داشته باشد از ورق دوغی استفاده میگردد و اصطلاحا نور بک یا پشت نورو گاها نور مخفی اطلاق می گردد) و در نهایت led جهت ایجاد نور پردازی. 

برای مشاهده  تابلو چلنیوم به سبک جدید (ساید لایت ،کریستالی ،اکریلی یا پانچی) در گالری تصاویر بخش تابلوهای جدید  و برای رویت نمونه های ساده در همان گالری تصاویر بخش چلنیوم را مشاهده نمائید.

نمونه برجسته چلنیوم با حاشیه

 طبق شماره های موجود در تصویرفوق به بررسی دقیق تر تابلو چلنیوم و دیگر حروف برجسته می پردازیم .

 بررسی کلی حروف برجسته

1) رویه پلکسی عموما 3 میل (آینه طلائی و نقره ای دو میل) که بجز موارد کریستالی مابقی رنگی و غیر شفاف خواهند بود. در حروف برجسته فلزلایه روِیی میتواند از فلز استیل (طلائی و نقره ای) وگالوانیزه هم اجرا گردد در این صورت لبه آنها نیز از همان جنس خواهند بود. 

2) لایه دوبل یا اصطلاحا استروک و  به عبارت دیگر حاشیه که به دو صورت توخالی یا توپر خواهد بود که در تصویر فوق توخالی مشاهد می کنید.

نکته: در اغلب موارد لایه استروک یا همان حاشیه در زیر لایه اصلی قرار میگیرد ولی برخی موارد که ترکیب رنگ استروک با لایه رویی ممانعتی ایجاد نمی کند مانند آینه طلائی و نقره ای و یا پلکسی مشکی میتوان لایه استروک را بر روی لایه اولی چسباند. 

3) لبه کاری عموما با سه نوع متریال صورت میگیرد. لبه چلنیوم ساده، لبه چلنیوم ساید لایت و لبه پلاستیک، البته در حروف برجسته فلز، لبه کاری با همان متریال فلز که لایه رو را کار کرده ایم، مورد استفاده قرار می گیرد(لازم به ذکر است لبه های متفرقه دیگری مانند لترمکس یا لبه سوئدی و لبه هندی هم وجود دارند که چون تفاوت چندانی ندارند و خیلی کم مورد استفاده قرار میگیرند به آنها نخواهیم پرداخت).

4) ال ای دی کشی که عموما برروی پی وی سی 8 میل انجام می شود اما درصورتی که  بخواهیم  نور مخفی (پشت نور) داشته باشیم بر روی پلکسی دوغی و حداقل 4 میل نصب میگردد. برای تامین نور مخفی علاوه بر استفاده از ورق دوغی میتوان از همان pvc استفاده کرد با این تفاوت که در روش پی وی سی باید دو سری ال ای دی کار کرد یک سری برای تامین نور داخل حروف و یک سری برای ایجاد نور پشت.

5) از پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت تابلو چلنیوم عرض قلم نوشته می باشد.

از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به یادگیری ساخت تابلو چلنیوم هستند دعوت میکنیم گالری فیلمهای آموزشی را ملاحظه نمایند. 

 

حروف برجسته کریستالی

تابلو چلنیوم کریستالی بالبه پلاستیک

یکی از نمونه های جدید حروف برجسته، ساخت حروف کریستالی می باشد و همانگونه که از نام آن آشکار است از پاشش بلورهای کریستالی بر روی ورق پلکسی ساخته میشود. کریستالها را به دو حالت می توان بر روی ورق پلکسی چسباند یکی بر روی ورق و دیگری بر پشت آن (تصویر سمت راست) که در هر دو حالت از فاطله دور به یک شکل رویت خواهند شد و تفکیک آنها بسیار سخت خواهد بود ولی از فاصله های نزدیک جلوه بصری کمی متفاوت خواهند داشت. لازم به ذکر است ورق پلکسی این حروف حتما باید شفاف باشند  ولی می توان از نمونه های رنگی و البته شفاف بهره برد.تخمین قیمت تابلو چلنیوم 

یکی از مکرر ترین سوالات در خصوص بر آورد هزینه تابلو حروف برجسته و خصوصا حروف برجسته چلنیوم می باشد. در این بخش به تخمین قیمت آن خواهیم پرداخت. محاسبه قیمت برحسب متر محیط حروف خواهد بود. بطور معمول یک متر طول نوشته (یعنی از ابتدای نوشته تا انتهای نوشته یک متر باشد) از نظر محیطی و بصورت تجربی برای نوشته فارسی نزدیک به 6 الی7 متر محیط (و برای حروف انگلیسی 7 الی 8 متر محیط) خواهد شد.هر متر محيط  تابلو چلنيوم ساده  حدود 130 هزار تومان فاكتور مي گردد (سال 98) بنابراين برای تخمين هزينه بطور تقريبی مي توان گفت :هر متر نوشته حدود هشت صد هزار تومان خواهد شد.

 بعنوان مثال می خواهیم یک تابلو شبیه تصویرزیر در ابعاد 3 متر در 1 متر داشته باشیم و حدود قیمت را محاسبه کنیم

tkhmin1

در صورتی که زمینه تابلو از قبل آماده نباشد یک هزینه بکگراند خواهیم داشت و برای تخمین قیمت هزینه بکگراند هر متر مربع را سیصد هزار تومان در نظر میگیریم که در تابلو فوق 3 متر مربع و بعبارتی 900 هزار تومان خواهد شد(البته می دانیم که هزینه اجرا زمینه: انواع چوب (روس،ترموود)، انواع کامپوزیت (معمولی، نانو وطرح خاص) یا قوطی فلزی و لوله استیل بصورت کلاف و غیره متفاوت خواهد بود ولی هدف ما در اینجا فقط  تخمین حدود قیمت است). برای هزینه حروف طبق گفته های بالا هر مترطول نوشته حدود 800 هزار تومان خواهد بود و در طرح پیش فرض تقریبا  دو خط نوشته و هر خط حدود 3 متراست ینابراین  جمع دوخط 6 متر میگردد و 6 متر را در 800 هزار تومان که ضرب کنیم تخمین قیمت حروف چهار میلیون و هشتصد خواهد شد.

تاریخچه حروف برجسته

اینک به تاريخچه تابلوهای حروف برجسته می پردازیم و پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات تخصصی تر با کلیک بر روی نام آنها به بخش تخصصی آن مطلب مراجعه نمائید. قدیمی ترین نمونه حروف برجسته ، تابلو حروف برجسته فلز می باشد (كه قابليت انتشار نور را ندارد) بعد از آن تابلو برجسته نئون پلاستيك می باشد كه به خاطرنورپردازی نامناسب که با نئون انجام می شد و خرابی های زیادی به همراه داشت منسوخ شد و جای خود را به تابلو حروف برجسته پلاستيك  با  نورپردازی ال ای دی (led) یا (smd) داده و در ادامه تابلو حروف برجسته چلنيوم به بازار تابلو تبليغاتی راه پيدا كرد که با داشتن تنوع فراوان در متریال، روش اجرا و نور پردازی (کریستالی، پانچی، اکریلی، لترمکس، ساید لایت) نسل جدیدی از حروف برجسته  به بازار راه پیدا کرد.

در ادامه تصاویرهردسته از حروف ذکر شده را به صورت جداگانه طبقه بندی کرده ایم تا درصورت تمایل به دیدن نمونه کارهای بیشتر به این صفحات مراجعه نمائید.

تصاویرمربوط به تابلوهای حروف برجسته  چلنیوم

 تصاویرمربوط به تابلوهای حروف برجسته پلاستیک

 تصاویرمربوط به تابلوهای نسل جدید چلنیوم 

تصاویر مربوط به  تابلو های  حروف  برجسته  فلز انواع حروف: چلنیوم، پلاستیک، استیل و گالوانیزه

 تابلوهای حروف برجسته با وجود اينكه ازنظرهزينه بالاتراز led و فلكسی می باشند ولی به دلیل زيبایی وحجیم بودن و همچنین قابليت نورپردازی با (led) و (smd) وكم مصرف بودن انرژی ودرنهايت استحكام مناسب آن از استقبال عمومی زیادی برخوردار شده اند.عموما حروف برجسته برای سردرب مغازه ها، فروشگاه ها، سازمانها، وشركتها مورد استفاده قرار می گيرد ولی گاها برای دكوراسيون داخلی نيزاستفاده می شود. بهترين زمينه برای نصب حروف برجسته  زمينه كامپوزيت و چوب می باشد البته با زمینه های متفرقه دیگر نیز قابلیت اجرا دارند. ازجمله این نماهای متفرقه عبارتند از زمینه فلکسی و نمای خود ساختمان (سنگ، آجرو غیره) یا برای ایجاد جلب توجه بیشتر از بک گراند پولکی و نمای تیوپ های نورانی و دیجیتالی استفاده می گردد.

در ادامه برخی نمونه کار های حروف برجسته (برجسته چلنیوم ، پلاستیک ،و فلز استیل و گالوانیزه) را با توضیح مختصری مشاهده خواهید کرد.

 تابلو برجسته

تصویر فوق ترکیب حروف برجسته فلز استیل با برجسته پلاستیک می باشد.

21

تابلو حروف برجسته فلز استیل طلائی با نور مخفی یا (نور مخفی)

حروف برجسته

حروف برجسته چلنیوم و نصب بر روی خود نمای ساختمان

 برجسته چلنیوم با لبه نقره ای

تابلو فوق نمونه برجسته چلنیوم با لبه نقره ای می باشد.

چلنیوم با زمینه کامپوزیت

تابلو فوق حروف برجسته چلنیوم با لبه طلائی و دارای استروک سفید می باشد که بر روی کامپوزیت نصب گردیده.حروف برجسته با نور پردازی طیف دار