انتخاب رنگ برای تابلو تبلیغاتی:

رنگها را بطور كلی به چهار گروه می توان تقسيم كرد كه عبارتند از :

1) رنگهای سرد: اين دسته از رنگها بطور كلی خاصيت آرامش بخش دارند. مهمترين رنگها در اين گروه عبارتند از طيفی از رنگهای : آبي ، سبز ، فيروزه ای و نقره ای که عموما برای متن اصلی تابلوهایی با محوریت پزشکی ، بهداشتی ، آموزشی ، اداری و دولتی  مورد استفاده قرار می گیرند چرا که این دسته از خدمات بیشتر از اینکه نیاز به ایجاد جلب توجه  و به عبارتی اسپرت بودن تابلو داشته باشند پارامتر کلاسیک بودن تابلو اهمیت بیشتری دارد. 

2) رنگهای گرم: اصلی ترین خاصيت اين دسته از رنگها ،تندی و هيجانی بودن آنهاست و مهمترين رنگها عبارتند از طيفی از رنگهای : قرمز ، صورتی ، زرد ، طلائی و نارنجی که برای مشاغلی با محوریت مواد غذایی ، فست فود و رستوران  و فروشگاه ها مانند فروشگاه پوشاک ، کادوئی یا ملزومات جشن و در کل حرفه هائی است که مهمترین پارامتر برای آنها ایجاد جلب توجه خواهد بود.

3) رنگهای تركيبی (سرد/گرم) : متناسب با اينكه اين دسته از رنگها در كنار چه رنگی و برای چه موردی و مهمتر بر روی چه زمينه ای اعمال شده بين دو حالت بالا يعني آرامش بخشی و يا هيجان بودن را می تواند القا نمايد چرا كه سردی يا گرمی رنگها نسبی بوده و بعنوان مثال رنگ سبز كه در دسته رنگهای سرد محسوب گرديده در صورتی كه از سبز روشن در زمينه ای مثل آبی استفاده شود خاصيت رنگهای گرم را پيدا ميكند .مهترين رنگهای تركيبی  عبارتند از:  ارغوانی ، بنفش ، سوسنی.این دسته از رنگها کاربردی عمومی دارد و تا حدودی در خاص جلوه دادن کارها مورد استفاده قرار می گیرند.

4) رنگهای خنثی :مهمترين خصوصیت اين دسته از رنگ ها این است كه باعث می گردد ديگر رنگهای استفاده شده در كنار آنها ، بيشترو واضح ترديده شوند. مهمترين اين دسته از رنگها عبارتند از: سفيد ، سياه ، قهوه ای ، خاكستری ، ب‍ژ و شيری این رنگ ها اغلب برای بک گراند ( زمینه ) تابلوها کاربرد بیشتری دارند.در رنگهای خنثی وقار خاصی نهفته است که گاها از این پارامتر برای متن تابلوها نیز استفاده می گردد.

برای متن اصلی تابلوعلاوه بر رنگ ، فونت ورسم الخط تابلو نیز اهمیت دارد که درصورت تمایل دعوت می کنیم این مطلب را نیزمطالعه فرمائید. 

 


رنگها درصنعت چاپ

رنگهای صنعت چاپ از تركيب چهار رنگ اصلي c (آبی فيروزه ای)،m (قرمز ارغوانی)،y (زرد) ودرنهايت k (سياه) ايجاد مي گردد كه به اختصار(cmyk) گفته مي شود.در صنعت تلويزيون و صفحه نمایش ،رنگها از تركيب سه رنگ R(قرمز) ، G(سبز) ، B(آبی) ساخته مي شود كه به اختصار (RGB ) گفته مي شود. بنابراین در صورتی که قصد دارید ازتابلوهای چاپی استفاده نمائید ورنگبندی آن برای شما اهمیت زیاد دارد ( مانند ارگانهائی که دارای  رنگ سازمانی هستند و برای المانهای تبلیغاتی خود مانند لوگو ، متن تابلو و سربرگ و غیره از آن بهره می برند)  توصیه می نمائیم برای انتخاب رنگ به مونیتور، موبایل ، تلویزیون وامثال آن اعتماد نکرده و برای انتخاب رنگ از نمونه های چاپ شده و سمبل رنگ مربوط به دستگاه چاپ کمک بگیرند.


cmyk