سوالات متداول در خصوص ساخت تابلو

سوالات متداول را در سه بخش خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

چلنیوم

تابلو برجسته چلنیوم اولين بار  توسط شرکتی به نام چلينيوم در کشور اسپانیا اجرا گرديد و به همين دليل اين محصول در دنيا با نام مبتکر آن يعنی چلنیوم شناخته ميشود.
1) پارامترهای اصلی و مهم در انتخاب تابلو چلنیوم کدام موارد هستند؟
مهمترین جزء تابلو چلنیوم  به اعتقاد ما ال ای دی و موضوع روشنائی آن هست و به ترتیب اهمیت دیگر اجزاء آن عبارتند از ورق پلکسی روی تابلو، ترانس مصرفی، لبه چلنیوم و در نهایت پی وی سی زیر سازی که برای نصب حروف بر روی سطوح مختلف و همچنین نصب ال ای دی کاربرد دارد. برای آشنائی بیشتر و تحلیل تخصصی تر پیشنهاد می کنیم مطلب مندرج در بخش  بررسی چلنیوم را مطالعه کنید.
2) انواع لبه چلنیوم و بهترین آنها؟
در ابتدای ورود چلنیوم به بازار تبلیغات محیطی  در رنگهای نقره ای و طلائی در بازار عرضه میشد ولی به مرور زمان رنگهای دیگر آن نیز عرضه شده و بعد از مدتی با ابتکار بر روی این لبه ها و ایجاد سوراخ و برشهای برای عبور نور نسل جدیدی بنام سایدلایت و لترمکس نیز به بازار آمد که بعلت تنوع و ایجاد جلوه بصری مناسب در هنگام روشنائی تابلو استقبال خوبی نیز شد. از مهمترین نکات لبه چلنیوم باید به ضخامت و سختی آن اشاره کرد. ما توصیه میکنیم برای حروف با عرض قلم بزرگ از 15 سانت از لبه با ضخامت 4 میل و جنس سخت که بهترین برند آن چلنیوم اسپانیائی است استفاده شود ولی برای حروف با عرض قلم کم تفاوت چندانی نخواهد داشت.
 

3) بهترین رنگ برای تابلو چلنیوم کدام رنگ هست؟

مقوله انتخاب رنگ یکی از مهمترین دقدقه های مشتریان به حساب می آید. ما توصیه می کنیم برای انتخاب رنگ مناسب حتما از نظر صاحبان مشاغل تابلو سازی بهره مند شوید. در ضمن مقاله باعنوان انتخاب رنگ برای تابلو تبلیغاتی در سایت داریم که توصیه میکنیم آنرا مطالعه نماید. در این بخش تنها به گفتن این تجربه بسنده میکنیم که در رنگ بنفش  زمان روشن شدن ال ای دی ها بر روی سطح تابلو نقاط ال ای دی رویت می شود که باعث عدم کیفیت نور پردازی میشود. برا ی حل این معضل یا باید رنگ بنفش را برای تابلوهای پانچی یا همان الماسی مورد استفاده قرار داد یا یک ورق شیری بر زیر آن چسبانده شوود تا نورپردازی یکنواختی داشته باشیم.

 

4)  پلکسی های موجود در بازار چه تفاوتی با هم دارند؟

ورق های پلاستیکی موجود در صنعت تابلو سازی در دو متریال اکرلیک و کریستال موجود هست ولی برای ساخت تابلو چلنیوم فقط از اکرلیک استفاده میشود .چرا که اولا در برابر اشعه خورشید تغییر رنگ نمی دهد و در ثانی انعطاف بیشتری دارد وبرخلاف کریستال ترد نیست. ورق های اکرلیک ایرانی، چینی و تایوانی در بازار موجود هست ولی تنها برندهای تایوانی مناسب هستند. ضخامت ورق پلکسی از 2 میل تا 10 میل موجود هست ولی برای حروف چلنیوم با عرض قلم کمتر از 20 سانت بهترین ضخامت 3 میل می باشد.

 

5) در انتخاب ترانس و تهیه ال ای دی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بهترین آدابتور یا ترانس نمونه صنعتی هست و تقریبا برای هر 1000 led ، چهل وپنج (45)وات یا همان دوازده ولت با 4 آمپر(12V,4A) نیاز خواهد بود. برای انتخاب ال ای دی مناسب تنها فاکتوری که باید در نظر گرفت اعتبار شرکت وارد کننده و ضمانت گارانتی یا وارانتی (تعویض به اضافه تامین خسارت تعویض) آن می باشد.

 

6) منظور از نور مخفی چیست؟

هرگاه علاوه بر نور پردازی داخل حروف برجسته که نهایتا از جلو این نور رویت میشود پشت تابلو را هم نورپردازی کنیم و هنگام نصب، حروف را بوسیله اسپیس با فاصله چند سانتی نسبت به زمینه قرار دهند، نور پشت کار به زمینه تابیده شده و اصطلاحا نور اندریک یا نور مخفی گفته می شود. نور پردازی پشت تابلو به دو صورت انجام میشود یکی اینکه پشت پی وی سی ال ای دی کار می کنند و دیگری اینکه بجای پی وی سی از ورق پلکسی شفاف و اغلب دوغی استفاده میکنند تا همان نور داخل به پشت کار هم تابیده شود.

 

7) منظور از استروک چیست؟

برای زیبائی و جذابیت بیشتر میتوان لایه ی رو را از ترکیب دو یا چند رنگ انتخاب کردد که اصطلاحا به لایه های اضافه استروک گفته می شود و این کار  با چسباندن برچسبهای استیکر و یا چسباندن برشهائی از ورق پلکسی بر روی لایه اصلی  ایجاد می کنند.

 

8) بهترین زمینه و بکگراند برای حروف برجسته کدام است؟

بهترین زمینه برای این دسته از تابلوهای برجسته نماهای کامپوزیت  يا نمای چوب می باشد.

نکته 1: در تابلوهای با نور مخفی پیشنهاد می شود حدالمقدوراز زمینه های روشن استفاده گردد تا نورپردازی به زمینه بازتاب بیشتر و نهایتا جلوه بیشتری داشته یاشد.

 

ال ای دی

1) بهترین نمونه ال ای دی؟

برای ساخت تابلو ال ای دی ثابت بیشتر اوقات از ال ای دی 5 میلیمتر استفاده میشود و در دونوع اوال یا همان بیضی با زاویه دیده 120 درجه و کلاهی با زاویه دیده 180 درجه استفاده میگردد اگرشدت نور در محدوده دیده 100 درجه اهمیت داشته باشد ال ای دی اوال ولی اگر زاویه دید گسترده مهمتر باشد توصیه ما استفاده از ال ای دی کلاهی خواهد بود. انواع برندهای مختلفی وجود داره که تنها با تجربه و استفاده میتوان به کیفیت آنها پی برد. اما با این حال برند HG در ایران امتحان خود را پس داده است. برندهای دیگر مانند (KB, EVERLIGHT, LEDMAN,…) نیز در بازار ایران مورد استفاده می باشد.

نکته:از آنجائی که نزدیک به صد درصد ال ای دی ها وارداتی چینی هستند تنها موردی که میتوان از وارد کننده خواست چیپ تایوانی بودن ال ای دی است.

2) روش تشخیص کیفیت ال ای دی؟

برای تست و مقایسه ال ای دی پیشنهاد میشود نمونه های  مورد تست را با هم موازی و به منبع تغذیه متصل نمائید و ولتاژ را به آهستگی به مقدار تعریف شده برای ال ای دی برسانید (برای قرمز و زرد دو ولت و برای مابقی رنگها 3 ولت) سپس به آهستگی ولتاژ دو سر ال ای دی را افزایش میدهیم تا یک الی یک و نیم ولت از مقدار تعریف شده بیشتر گردد. حال باید منتظر باشیم تا ولتاژ زیاد باعث سوختگی آنها گردد هر کدام دیرتر بسوزد مرغوبتر خواهد بود. با این روش علاوه بر تشخیص کیفیت ال ای دی های مورد مصرف در تابلوهای ال ای دی ثابت می توان اس ام دی های مورد مصرف در تابلوهای برجسته راهم بررسی کرد.

3) بهترین روش مونتاژ تابلو ال ای دی؟

برای مونتاژ تابلوهای ال ای دی روشهای مختلفی وجود دارد ولی از دیدگاه ما روش موازی سری بهترین روش می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش آموزش ساخت تابلو ال ای دی مراجعه نمائید.

4) روش محاسبه قیمت تابلو ال ای دی؟

پارامترهای مورد محاسبه برای قیمت دقیق یک تابلو ال ای دی عبارت از تعداد ال ای دی، ترانس، فلاشر و قاب یا پشت بستن تابلو خواهد بود. ولی دوستانی که تمایل دارند قیمت تقریبی یک تابلو را بدانند باید ابتدا تا انتهای نوشته های تابلو را با واحد سانتی متر  اندازه گرفته و در فرمول زیر قرار دهند تا قیمت تقریبی را بدست بیاورند.   

قیمت تقریبی(تومان)= طول نوشته(با واحد سانتی متر)*4900

بعنوان مثال اگر یک تابلو با نوشته سوپر مواد غذائی داشته باشیم که سوپر 50 سانت و مواد غذائی 65 سانت باشد هزینه تقریبی بصورت زیر محاسبه میشود

(65+50)*4900=5515000 تومان

5) نور ال ای دی بعد از مدتی کم شده علت چیست؟

بجز ال ای دی سفید که متاسفانه در اغلب برندها بعد از مدتی نور آنها کم میشود و کاری برای تصحیح آنها نمیشود کرد در مابقی رنگها یا فلاشر ایراد پیدا کرده یا منبع تغذیه (ترانس) ضعیف شده بطور کلی دراین مواقع مقدار آمپر رسانی به تابلو مشکل پیدا کرده است.

6) آیا شدت نور زیاد دلیل بر خوبی تابلو هست؟

یکی از پارامترهای ال ای دی خوب می تواند شدت نور باشد اما در بعضی از موارد در صورتی که مقدار ولتاژ رسانی را بیش از حد مجاز قرار بدهیم میتوان به شدت نور دست پیدا کرد ولی از طول عمر ال ای دی و ترانس کاسته می شود.

7) عوامل موثر برای طول عمر تابلو ال ای دی؟

علاوه برنوع ال ای دی و مونتاژ صحیح کم نبودن آمپر ترانس نیز اهمیت دارد. البته برای کارهائی که در محیط بیرونی فروشگاه استفاده میشود آب بندی اهمیت دارد.

8) علت تفاوت قیمت بین سازنده ها؟

اگر فروشنده منصف  و متعهد به گارانتی باشد  ازعوامل افزایش قیمت ، کیفیت خوب مصالح خصوصا ال ای دی می باشد وعوامل کاهش قیمت مجهز بودن سازنده به ابزارو مصالح ساخت (تخصصی کار کردن سازنده).

9) بهترین زمینه (بکگراند) برای ال ای دی؟

برای محیط خشک و آفتابی  ام دی اف و برای محیط مرطوب ورق پلکسی توصیه میگردد.

فلکسی 

  • روش محاسبه قیمت تابلو فلکسی؟

تابلو های فلكسی بر اساس متر مربع محاسبه ميگردد و متناسب با نوع نور پردازی و كيفيت از متر مربع 150هزار تومان تا 350 هزارتومان متغير خواهد بود لازم به ذكره هزينه حمل و نقل و هزينه نصب جداگانه محاسبه ميشود.

 

محاسبه هزینه تعویض روکش؟

هزينه تعويض روكش به چند عامل بستگي داره اول هزينه طراحی دوم هزينه چاپ فلكس و سوم اجرت كشيدن روكش بر سازه  و در نهايت مكان تابلو و ارتفاع از سطح زمين و اينكه آيا جاي دست براي اجرا وجود داره يا بايد تابلو را از مكان نصب پائين آورد وآيا داربست نياز دارد ياخير در كل هزينه نصب بدون در نظر گرفتن موقعیت نصب هر متر مربع حدود 100 هزار تومان خواهد بود.

 

 هزینه طراحی؟

هزينه طراحي متناسب با نوع طرح، پر حجم بودن يا ساده بودن آن بستگی دارد ولی در کارهای عرف هر متر مربع حدود 10 هزار تومان منظور خواهد شد. لازم به ذكر است گروه تبليغاتي رسا در طرح ساده كه فقط نوشته و عكس لازم است و نیازی به طراحی لوگو سازمانی و لوگوفونت ندارد هزينه ای بابت طراحی دريافت نمی نماید.

 تفاوت تابلو فلکسی و تابلو بنر؟

 فلكس علاوه بر ضخامت و اصتحكام بهتر در انتقال نور از پشت نيز بهتر خواهد بود به همين دليل ازقيمت بالاتری نيز برخوردار است. مصارف چاپ بنر بيشتر برای اطلاع رسانی (اعلام تخفيف های موردی و يا فصلی، بنر تسليتی و يا تهنيتی، تبليغات پوستری، خوش آمد گوئی و زيارتی) استفاد ميشود وبرای تابلوهای سر درب به علت موارد ذكر شده توصيه نمی گردد. برای آشنائی بیشتر با انواع بنر به مقاله چاپ بنر مراجعه نمائید.

 انواع و روشهای ساخت تابلو فلکسی؟

بطور كلی دربخش مربوطه اطلاعات فنی ذكر شده و يا اينجا كليك كنيد.

 پارامترهای مهم برای کیفیت و ماندگاری تابلو فلکسی؟

جنس فلكس ، نوع دستگاه چاپ ، نوع مهتابی يا پرژكتور و در آخر از طراحی خوب، قوطی آهنی و ضخامت ورق گالوانیزه مورد استفاده در قاب هم بايد نام برد.

 

 روش تشخیص فلکسی خوب؟

تشخيص كيفيت بنر و فلكس بيشتر بنا به تجربه خواهد بود. با قرار دادن دو نمونه كنار هم و مقايسه ضخامت و كدر يا روشن بودن فلكس ويا مقايسه تراكم تار پود (برخی بنرهای چينی كه تحت ليسانس آلمان ساخته ميشوند بدون تار و پود و به صورت يك دست هستند كه كيفيت قابل قبولي دارند). از موارد مهم   براي كيفيت فلكس مقاوم بودن آن نسبت به نور خورشيد خواهد بود كه اصطلاحا باید uv مناسب داشته باشد تا دربرابر اشعه نور خورشيد رنگ خود را حفظ کنند.

بهترین نوع نور پردازی براي تابلوهای فلكسی؟

شايد همه دوستان اطلاع داشته باشند كه ال ای دی از لحاظ طول عمر و مقاوم بودن و هزينه مصرف انرژی بهتر از مهتابی می باشد ولی از نظر یکنواختی نور مهتابی به مراتب بهتر خواهد بود.