چاپ بنر بیلبوردی

 

چاپ بنر در اصفهان

چاپ بنرجایگزین مناسبی برای پارچه نویسی و یا دیوار نویسی مکانهائی  به شمار می رود که برای مدت محدود نیاز به درج یک مطلب خاص را دارند ویا به هر دلیلی امکان نوشتن بر روی آن  دیوار یا مکان موجود نباشد.

مصارف بنر

در یک نگاه کلی بنر برای درج آگهی، اطلاعیه و یا تبلیغ هائی مورد استفاده قرار میگیرد که تنها برای مدت محدودی قصد ارائه آن را داشته باشیم.عمومی ترین مصرف بنر، پلاکارد برای عرض تسلیت و یا تبریک و تهنتیت مانند ابراز تسلیت و هم دردی در مراسم ختم یا تبریک بابت بازگشت زائر می باشد. بصورت تیتروار برخی مصارف بنر عبارتند از: مورد استفاده در برپائی همایشها، یا راه اندازی نمایشگاهها، پیامهای اجتماعی در سطح شهر، پیامهای تبریک و تسلیت ایام مذهبی، اعلام اطلاعیه ها برای سازمانها و فروشگاهها، اعلام زمان تخفیف های ویژه و برخی تابلوهای بیلبورد. 

انواع بنر

بنرها را با دو پارامتر ضخامت و تراکم تارو پود آنها می توان مورد تحلیل قرار داد. بنر از الیاف های شیمیائی مانند pvc (پلی وینیل کلراید) و مواد پر کننده شیمیای دیگر که بصورت تارو پود در هم تنیده اند ساخته می شود و هرچه تراکم تارو پود آن بیشتر باشد بنر مستحکم و چاپ روی آن بهتر خواهد بود. تراکم های موجود در بازار ( 500 در 500 ) و ( 500 در 300) و گاها تراکم های کمتر نیز وجود دارد. از پارامترهای تاثیرگذار بر استحکام وماندگاری بنر ضخامت آن می باشد که با واحدی بنام انس سنجیده می شود. بنرهای عموما در انسهای 8،9،10،13 تولید می گردد . بنر 13 انس را بنر بیلبوردی نیز می گویند چرا که  بهترین گزینه برای شرایط مصرف بیلبورد را دارا می باشد. تابلوهای بیلبورد عموما در فضاهای شهری و یا خارج شهر و در معرض شرایط جوی مانند باران و آفتاب می باشند و از طرفی ابعاد آنها بزرگ هستند بنابراین باید بنر از استحکام و مقاومت بالائی برخوردار باشد که در بنر 13 انس موجود هست. از بنر 13 انس  (بنر بیلبوردی) برای تابلو سر درب مغازه یا فروشگاه  و گاها با نور پردازی پرژکتور از جلو نیز استفاده میشود ولی برای چنین مواردی توصیه ما استفاده از فلکس می باشد چراکه طول عمر و ماندگاری رنگ بیشتری را خواهد داشت.

از دیگر مواردی که می توان در مورد بنرها اشاره کرد براق یا مات بودن آنهاست که با سلیقه کاربر و تنظیمات دستگاه چاپ و همچنین شناخت اپراتور دستگاه چاپ یک مورد انتخاب می گردد. ولی در یک نگاه کلی  چاپ بر روی بنرهای براق زنده تر و شادابتر خواهند بود.
برندهای موجود در بازار GLP , RGB, STAR  که در رده بنر براق به حساب می آیند و برند   GREEN در رده بنر مات و برندی مانند BEST  مابین آنها محسوب می گردد.

به تازگی نمونه ای از بنر با عنوان بنر ایرانی نیز در بازار وجود دارد که به دلیل عدم استفاده از آن توصیه ای نخواهیم کرد و به این مطلب بستده میکنیم که  این نمونه از بنرها در اصل پارچه های برزنتی هستند که بر روی آنها لایه ای از جنس مواد نفتی کوتد (چسبانده) می شود.

دستگاه چاپ بنر

چاپ بنر بوسیله دستگاههای چاپ لارج فرمت انجام می شود. همانگونه که از اسم آن مشخص است دستگاهی است که امکان چاپ ابعاد (فرمت) بزرگ (لارج) را داشته باشد. دستگاههای چاپ بنر در اصل  پرینتر هایی با ابعاد بزرگ هستند که برای آشنائی با انواع آنها مقاله دستگاه چاپ لارج فرمت در بخش تجهیزات تابلو سازی را مطالعه نمائید.