تابلو چلنیوم

نمونه های مختلف از انواع تابلو های برجسته

 برای آشنائی بیشتر با انواع تابلو چلنیوم و رسیدن به زبان مشترک در خصوص روشهای اجرا  بر آن شدیم  تصاویر گرافیکی از حروف چلنیوم را با تعاریف مربوط به آن خدمتتان ارائه نمائیم.

 

نمونه حروف برجسته بصورت پانچی

تابلو چلنیوم پانچی (اکریلی) ، استروک دار با لبه چلنیوم ساده

در تصویر فوق به ترتیب پلکسی رویه پانچ شده به رنگ پرتغالی ، استروک به رنگ سورمه ای ، ،چلنیوم نقره ای ساده و در نهایت پی وی سی و ال ای دی را مشاهد می کنید

نمونه حروف برجسته بصورت وکیومی

تابلو چلنیوم ساید لایت با حروف وکیومی 

در تصویر فوق (حرف A ) بترتیب از لایه روئی عبارتند از :پلکسی وکیوم شده سبز ، چلنیوم طلائی و ساید لایت و در نهایت ورق دوغی(برای پشت نور) و ال ای دی

برای مشاهده  تابلو چلنیوم به سبک جدید (ساید لایت ،کریستالی ،اکریلی یا پانچی ) گالری فیلمهای آموزشی  و برای رویت نمونه های ساده چلنیوم اجرا شده توسط تابلوسازی رسا گرافیک اصفهان اینجا کلیک کنید.

نمونه برجسته چلنیوم با حاشیه

 طبق شماره های موجود در تصویرفوق به بررسی دقیق تر تابلو چلنیوم و دیگر حروف برجسته می پردازیم .

 بررسی کلی حروف برجسته

1) رویه پلکسی عموما 3 میل (آینه طلائی و نقره ای دو میل) که بجز موارد کریستالی مابقی رنگی و غیر شفاف خواهند بود.در حروف برجسته فلزلایه روِیی میتواند از فلز استیل(طلائی و نقره ای) وگالوانیزه هم اجرا گردد در این صورت لبه آنها نیز از همان جنس خواهند بود . 

2) لایه دوبل یا اصطلاحا استروک و  به عبارت دیگر حاشیه که به دو صورت توخالی یا توپر خواهد بود که در تصویر فوق توخالی مشاهد می کنید.

نکته :در اغلب موارد لایه استروک زیر لایه اصلی قرار میگیزد ولی در برخی از موارد که ترکیب رنگ استروک با لایه رویی ممانعتی ایجاد نمی کند مانند آینه طلائی و نقره ای و یا پلکسی مشکی میتوان لایه استروک را بر روی لایه اولی چسباند. 

3) لبه کاری عموما با سه نوع متریال صورت میگیرد.لبه چلنیوم ساده  ، لبه چلنیوم ساید لایت و لبه پلاستیک ،البته در حروف برجسته فلز ،لبه کاری با همان متریال فلز که لایه رو را کار کرده ایم ،مورد استفاده قرار می گیرد(لبه های متفرقه دیگری مانند لترمکس یا لبه سوئدی و لبه هندی هم وجود دارد).

4) ال ای دی کشی که عموما برروی پی وی سی 8 میل قرار میگیرد  ودرصورتی که  بخواهیم  نور مخفی(پشت نور) داشته باشیم بر روی پلکسی دوغی  ،حداقل 4 میل نصب میگردد.

5) از دیگر پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت تابلو چلنیوم عرض قلم نوشته می باشد.

از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به یادگیری ساخت تابلو چلنیوم هستند دعوت میکنیم گالری فیلمهای آموزشی را ملاحظه نمایند. 

 

حروف برجسته کریستالی

تابلو چلنیوم کریستالی بالبه پلاستیک

همانگونه که در تصاویر مشاهد می کنید بلورهای کریستال ،هم بر روی ورق پلکسی و هم بر پشت آن ( تصویر سمت راست) می توان کار کرد.لازم به ذکر است ورق پلکسی این حروف هر چند رنگی هستند ولی باید شفاف باشند.تخمین قیمت تابلو چلنیوم 

یکی از مکرر ترین سوالات در خصوص بر آورد هزینه تابلو حروف برجسته ، خصوصا تابلو برجسته چلنیوم می باشد. در این بخش در حد توان به تخمین قیمت آن خواهیم پرداخت.قیمت تابلو برجسته چلنیوم برحسب متر محیط حروف ، محاسبه می گردد.بطور معمول یک متر طول نوشته (یعنی از ابتدای نوشته تا انتهای نوشته یک متر باشد) از نظر محیطی و بصورت تجربی برای نوشته فارسی نزدیک به 6 الی7 متر محیط (و برای حروف انگلیسی 7 الی 8 متر محیط)  خواهد شد.هر متر محيط  تابلو چلنيوم ساده حدود 130 هزار تومان فاكتور مي گردد بنابراين برای تخمين هزينه بطور تقريبي مي توان گفت :هر متر نوشته حدود هشت صد هزار تومان خواهد شد.

 بعنوان مثال می خواهیم یک تابلو شبیه تصویرزیر در ابعاد 3 متر در 1 متر داشته باشیم و حدود قیمت را محاسبه کنیم

tkhmin1

در صورتی که زمینه تابلو از قبل آماده نباشد یک هزینه بکگراند خواهیم داشت و برای تخمین قیمت هزینه بکگراند هر متر مربع را سیصد هزار تومان در نظر میگیریم که در تابلو فوق 3 متر مربع و بعبارتی 900 هزار تومان خواهد شد(البته می دانیم که هزینه اجرا زمینه ، انواع چوب (روس،ترموود) ، انواع کامپوزیت(معمولی ، نانو وطرح خاص) یا قوطی فلزی و لوله استیل بصورت کلاف و غیره متفاوت خواهد بودولی هدف ما فقط  تخمین حدود قیمت است).برای هزینه حروف طبق گفته های بالاهر مترطول نوشته حدود 800 هزار تومان خواهد بود و در طرح پیش فرض تقریبا  دو خط نوشته و هر خط حدود 3 متراست ینابراین  جمع دوخط 6 متر میگردد و 6متر را در 800 هزار تومان که ضرب کنیم تخمین قیمت حروف چهار میلیون و هشتصد خواهد شد.

بررسی حروف برجسته

اینک به تاريخچه تابلوهای حروف برجسته می پردازیم و پیشنهاد می کنیم برای داشتن اطلاعات تخصصی تر با کلیک بر روی نام آنها به بخش تخصصی آن مطلب مراجعه نمائید .قدیمی ترین نمونه حروف برجسته ، تابلو حروف برجسته فلز مي باشد (كه قابليت انتشار نور را ندارد) بعد از آن تابلو برجسته نئون پلاستيك می باشد كه به خاطرنورپردازی نامناسب که با نئون انجام می شد و خرابی های زیادی به همراه داشت منسوخ شد و جای خود را به تابلو حروف برجسته پلاستيك  با  نورپردازی ال ای دی (led) یا (smd) داده و در ادامه تابلو حروف برجسته چلنيوم  به بازار تابلو تبليغاتی راه پيدا كرد که با داشتن تنوع فراوان در متریال ، روش اجرا و نور پردازی ( کریستالی ، پانچی ، اکریلی ،لترمکس ،ساید لایت) نسل جدیدی از حروف برجسته نیز به بازار راه پیدا کرد.

 تصاویرهردسته از تابلوهای حروف برجسته را به صورت جداگانه قرار می دهیم تا درصورت تمایل به دیدن نمونه کارهای بیشتر به این صفحات مراجعه نمائید.

تصاویرمربوط به تابلوهای حروف برجسته  چلنیوم

 تصاویرمربوط به تابلوهای حروف برجسته پلاستیک

 تصاویرمربوط به تابلوهای نسل جدید چلنیوم 

تصاویر مربوط به  تابلو های  حروف  برجسته  فلز چلنیوم ، پلاستیک و فلز(استیل و گالوانیزه)

 تابلوهای حروف برجسته با وجود اينكه ازنظرهزينه بالاتراز led و فلكسی مي باشند ولی به دلیل زيبائي وشكيل بودن ومواردی ازقبيل حجيم بودن، قابليت نورپردازی با ال ای دی (smd) وكم مصرف بودن انرژی ودرنهايت استحكام مناسب آن از استقبال عمومی زیادی برخوردار شده اند.عموما حروف برجسته برای سردرب مغازه ها، فروشگاه ها ، سازمانها ، وشركتها مورد استفاده قرار می گيرد هرچند گاهی برای دكوراسيون داخلی نيزاستفاده می شود. بهترين زمينه برای نصب تابلوهای حروف برجسته (چلنیوم ، پلاستیک ، فلز) زمينه كامپوزيت و چوب مي باشد البته با زمینه های متفرقه دیگر نیز قابلیت اجرا دارند. ازجمله این نما های متفرقه عبارتند از زمینه فلکسی و نمای خود ساختمان (سنگ، آجرو غیره) یا برای ایجاد جلب توجه بیشتر از بک گراند پولکی و نمای تیوپ های دیجیتالی استفاده می گردد.

در ادامه برخی نمونه کار های حروف برجسته (برجسته چلنیوم ، پلاستیک ،و فلز استیل و گالوانیزه) را با توضیح مختصری مشاهده خواهید کرد.

 تابلو برجسته

تصویر فوق ترکیب حروف برجسته فلز استیل با برجسته پلاستیک می باشد.

21

تابلو حروف برجسته فلز استیل طلائی با نور مخفی یا (نور مخفی)

حروف برجسته

حروف برجسته چلنیوم و نصب بر روی خود نمای ساختمان

 برجسته چلنیوم با لبه نقره ای

تابلو فوق نمونه برجسته چلنیوم با لبه نقره ای می باشد.

چلنیوم با زمینه کامپوزیت

تابلو فوق حروف برجسته چلنیوم با لبه طلائی و دارای استروک سفید می باشد که بر روی کامپوزیت نصب گردیده.{mp4}tife{/mp4}

حروف برجسته با نور پردازی طیف دار دیگران این مطالب را هم مرور کرده اند

rasa3

meno3 

 

 meno1