تابلو نئون

جايگزين تابلو نئون را ميتوان تابلوهای ال ای دی ثابت دانست. براي اطلاع از تابلو ال ای دی ثابت  كليك كنيد

شرح ساخت

مواد اصلي  عبارتند از:

الف) لوله هاي شيشه اي باقطرهاي مختلف(5الي 15ميليمتر)

ب) الكترود

ج) پودر و گاز نئون و آرگوند

د) ترانس جهت روشن نمودن تابلو

ه)پشت بست(پشت حروفی) نئون یا قاب 

 ابتدا طرح مورد نظر توسط طراح و بيشتر اوقات با نرم افزار (كورل دراو) طراحی شده و سپس طرح را به صورت پلات سياه و سفيد چاپ می کنند ،كه اين طرح حكم الگوی كاری برای استاد كار نئون را دارد (لازم به ذکراست كه طرح بصورت وارونه يا بعبارتی آينه شده چاپ ميگردد) حال لوله های شیشه ای به وسیله حرارت انعطاف پذیر شده و توسط دستان هنرمند استادکار خمیده می شوند و طرح مورد نظر را ایجاد می نماید و سپس نوبت به اتصال الکترود به دو سر نئون ساخته شده مي رسد و در نهايت  توسط دستگاه گاز دهی، ابتدا هوای درون لوله ها تخلیه و پس از اطمینان از تخلیه کامل هوا ، گاز (نئون يا آرگون) را وارد شیشه می نمائیم.

اکنون تابلو نئون آماده نصب و روشن شدن  با استفاده از ترانس متناسب است. در این مرحله گاهی تابلو نئون را در قاب قرار می دهند تا در فضای باز نصب کنند و در اکثر اوقات پشت شیشه فروشگاه یا فضای داخلی نصب می گردد یکی دیگر از پارامترهائی که در تابلو نئون بکار برده می شود، استفاده از پشت حروفی  می باشد تا  در زمان خاموشی متن تابلو قابلیت خوانده شدن را داشته باشد. 

برخي نكات

1)قطر شيشه ها ،متناسب با كوچك و بزرگ بودن طرح انتخاب می شود به اين ترتيب كه هر قدر طرح ريز و ظريف تر باشد بايد از از شيشه های با قطر كمتر استفاد شود. به عنوان مثال برای چراغ نئون اتومبيل كمترين قطر يعني 5 يا 6 استفاده مي گردد و براي خطوط راستی كه به عنوان كادر استفاده ميشود قطر 12 مناسب خواهد بود و براي نوشته های معمولي قطر 10 ،11 و12 استفاده می گردد.

تذکر: قطرهاي 13 و14 و 15 تقريبا منسوخ شده اند.

 2)براي رنگهای قرمز فقط از گاز نئون و براي ساخت رنگهاي سفيد ،زرد ، سبز ،بنفش و آبی از گاز آرگون ومتناسب با رنگ مورد نظر پودر رنگي مخصوص به آن افزوده قرار مي گیرد.برای ساخت رنگ صورتی از گاز نئون و پودر آبی و يا برای رنگ نارنجی گاز نئون و پودر سبز استفاده مي شود.

3)در بيشتر موارد اين نوع تابلوها در پشت شيشه ها استفاده مي گردد و براي نمای بهتر پشت اين حروف را با ورقهائی از جنس پلاستيك مي پوشانند تا در صورت خاموشی نيز نماي حروف معلوم باشد.

4)يكي از نكات مهم ،رعايت تخليه كامل لوله های شيشه ای ، قبل از گازدهی مي باشد و همچنین  استفاد از الكترود با كيفيت خوب نيز حائز اهميت خواهد بود. جهت روشن نمودن تابلو بايد از ترانسهائي که جریان برق را با شدت  بالای 3000 ولت عبور می دهند والبته آمپرهای كم ،استفاده کنیم، مقدار ولتاژ به طول محیط کار بستگی دارد كه اين ولتاژ را به دو سر الکترود وصل مین مایند و درنتیجه گاز درون لوله متلاطم شده و حاصل این عمل، ایجاد روشنائی می باشد.

  

باتشکر ازشما دوست گرامی امیدواریم مطالب فوق مورد رضایت شما قرار گرفته باشد ،برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09131680370 تماس حاصل نمائید.

 

برای رویت نمونه های بیشتر اینجا کلیک کنید