تابلو فلکسی فیس

در دهه هفتاد (ه.ش) با ورود پارچه هایی از الیاف ابریشم و نایلون ،تحولی شگرف در عرصه تبلیغات ایجاد شد. این تحولات شامل چاپ های رنگی عکس و طرح های گرافیکی و ... بر روی این متریال ها می باشد که با نام تجاری فلکسی ( فلکسی فیس ) یا بنر شناخته می شود.

 مطالب این بخش تخصص خواهند بود و شاید برای مشتریان اطلاعات کلی کفایت نماید که در این صورت مقاله صفحه اول توصیه میگردد یا اینجا کلیک کنید

تفاوت فلکس و بنر

علاوه براینکه ضخامت فلکس از بنر بیشتر خواهد بود،مهم ترین تفاوت این دو در قابلیت عبور نور با کیفیت خوب از مدیای فلکسی می باشد.

تابلوهای فلکسی جایگزینی مناسبی برای تابلوهای قاب پلاستیک است که در دو نوع چاپ فلکس و یا برچسب استیکر بر روی فلکس(که بیشتر تابلوها نیز چاپی می باشند) عرضه می شود.ابعاد تابلوهای فلکسی ،محدودیتی ندارد مگر محیط و فضائی که قرار است در آنجا نصب گردد و یا سلیقه مشتری محدویتی ایجاد کند ،البته لازم بذکر است که بیشترین عرض قابل چاپ 5 متر در طول رول فلکس خواهد بود. نور تابلوها ی فلکسی  از لامپ های فلورسنت (مهتابی) است و برای کاهش هزینه ساخت و انرژی از پروژکتور هاي ال ای دی (نور پردازی از جلو)  و در نهايت در بهترين روش با نور پردازي از پشت ،توسط ال ای دی های لقمه ای يا شاخه اي استفاده می شود. 

مراحل ساخت تابلوهای فلکسی :

به طور کلی ساخت تابلوها ی فلکسی در چهار مرحله انجام می گیرد:

1-طراحی تابلو فلکسی ،که توسط طراحان گرافیکی و بیشتر توسط نرم افزار فتوشاپ صورت می گیرد.

2- چاپ طرح بر روی متریال فلکس ،که توسط دستگاههای چاپ out door صورت می گیرد.

3- ساخت قاب پروفیلی که فلکس ،بر روی آن نصب می شود.

4-مرحله نور پردازی تابلوهای فلکسی

 مرحله ی نورپردازی تابلوهای فلکسی به سه طریق  انجام می شود:

روش اول :نصب مهتابی، برروی ورق های گالوانیزه که اصطلاحا" سینی مهتابی" گفته می شود و به صورت کشوئی در قاب پروفیلی قرار می گیرد.

روش دوم :نور پردازي تابلوهای فلکسی ، با پروژكتورهاي عمومی، 30 و 50 وات كه توسط پايه هاي پروفيلي بر روی کار نور را مي تابانند.

روش سوم :نصب ال ای دی  در پشت کارتابلوهای فلکسی  صورت می گیرد كه بهترين روش نور پردازي محسوب مي گردد.

در صورتی که نور پردازی از روی فلکس صورت گیرد(توسط پروژكتور) می توان عمق تابلو را به  2 تا 4 سانتی متر کاهش داد و هم می توان به جای فلکس از بنر با انس بالا (13 انس) که اصطلاحا بنر بیلبورد گفته می شود، استفاده نمود. 

 نکات فنی

1) نصب فلكس بر روي سازه تابلو  به سه طریق امكان پذير مي باشد:

      الف)سپری و کلیپس

      ب)لولائی یا کلافی 

      ج)پرچی(معمولا کار های لولائی با روش پرچ انجام می گردد)

از لحاظ تعويض روكش تابلو فلکسی ،در دفعات بعد، سازه لولائي یا همان کلافی توصيه مي گردد.

 2) ارتفاع یک مهتابی بزرگ 120cmمی باشد و یک مهتابی کوچک 60cm  است و نور استاندارد ومناسب برای پشت فلکس به ازا هر 30-35 سانتی متر یک عدد مهتابی می باشد و در صورت استفاده از پروژکتور، در ازای هر 1.5 متر مربع تقریبا 3۰ وات مورد نیاز است.

10

3)بهترین جنس روکش به اعتقاد پرسنل رسا گرافیک ،فلکسی استار کره ای می باشد و از آنجائي كه نمونه تقلبي اين نوع فلكس ها در بازار ديده شده، توصيه مي گردد يا از نمونه هاي مطمئن داراي گارانتي معتبر استفاده گردد و يا مطمئن شويم كه برند مورد نظر تقلبي نباشد .

4)ورق گالوانیزه بکار برده شده برای سینی و کاورها معمولا(60-70میلیمتر)ونوع پروفیل کلاف از نوع قوطی(2.5در 2.5)و ضخامت 8 می باشد.

5)نکاتی از قبیل خروجی cmyk برای چاپ وفرمت tiff برای طرح و اینکه رزولیشن طرحها مابین 72 تا 96 پیکسل باشند و از موارد دیگر نوع دستگاه چاپ و تعداد پاس چاپ (چاپ شدن یک تصویر در چند مرحله رفت وبرگشت نازل با شش رنگ؛ که برای فلکس شش پاس  ایده آل خواهد بود).

 باتشکر ازشما دوست گرامی امیدواریم مطالب فوق مورد رضایت شما قرار گرفته باشد ،برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09131680370 تماس حاصل نمائید.

 

برای رویت نمونه های بیشتر اینجا کلیک کنید