برجسته فلز( استیل ، گالوانیزه)

تابلو برجسته فلز بیشتر برای اسم گذاری مکانهائی استفاده می شود که نور پردازی آنها دارای اهمیت کمتر است، ولی سختی و استحکام  آن دارای اهمیت بیشتری می باشد، مانند اسامی ساختمانهای مسکونی و کارخانه ها و کارگاه های موجود در شهرک صنعتی.البته لازم به ذکر است، که جدیدا برای کارهای کلاسیک ،حروف برجسته فلز استیل(طلائی و نقره ای) استفاده می شود که دارای نور مخفی یا نور پشت ،نورپردازی می شوند. 

21

نمونه حروف استیل طلائی با نور مخفی ( نور تابیده از پشت حروف به سطح زمینه را می گویند ) 

مراحل ساخت تابلو برجسته فلز

1) انتخاب نوع فونت  (رسم الخط) یا آرم که با نرم افزار کرول دراو، صورت می گیرد.

2) برش رویه نوشته به وسیله cnc یا لیزر فلزات، از روی طرح ویا به وسیله پلات گرفتن طرح و برش به وسیله قیچی دستی

3) آماده سازی لبه های 1 الی 4 سانتی متر و کار کردن لبه ها به دور طرح  رویه برش خورده 

4) پرداختکاری لبه های حروف به وسیله سنباده نرم و بورس سیمی

5) رنگ آمیزی یا استروک دادن و یا آینه کاری کردن(برای فلزگالوانیزه)  در امر آینه کاری معمولا رنگهای نقره ای و طلائی مورد استفاده قرار می گیرد البته  رنگهای دیگر نیز گاها استفاده می شود.

7

27

در تصاویر بالا آینه کاری برجسته فلز گالوانیزه در دو رنگ طلائی و قرمز مشاهده می کنید


حروف برجسته استیل با پشت نور هفت رنگ (نور مخفی)


نکات فنی حروف برجسته فلز

فلزاتی که برای این امر استفاده می شوند عبارتند از گالوانیزه ، مس ، برنج و استیل و با ضخامت 70 است. مهمترین مطلب در انتخاب نوع فلز به رنگ آن باز می گردد ،چرا که به جز گالوانیزه که می توان رنگ آمیزی دلخواه انجام داد استیل را به خاطر نقره ای یا طلائی بودن آن (مات و براق) ومسی و برجی  را به خاطر طلائی بودن آن انتخاب می کنند.قابل ذکر است که رنگ طلائی مس به سرخی میل میکند.

در حروف برجسته گالوانیزه معمولا برای لبه کاری و چسبانده لبه به طرح رو، از قلع استفاده می گردد ولی در صورتی که بخواهیم از رنگ کوره ای  استفاده نمائیم ،حتما باید از زرجوش برای اتصال لبه به رویه حروف استفاد کنیم و در غیر این صورت در کوره لبه از رویه  از هم گسسته می گردد.لازم به ذکر است بدانیم حروف رنگ کورهای شده فقط در مواردی توجیه اقتصادی دارد که مقدار حروف کم نباشد. در ضمن واضح خواهد بود که رنگ کورهای  طول عمر تابلو را زیاد خواهد کرد.

در حروف برجسته گالوانیزه گاها از استروک طلائی یا نقره ای برای زیبائی بیشتر حروف استفاده میگردد. منظور از استروک لایه اضافه ای است که بر روی لایه رویه نصب می گردد.

8

نمونه برجسته استیل با نور مخفی کار شده برای هتل در نطنز

باتشکر ازشما دوست گرامی امیدواریم مطالب فوق مورد رضایت شما قرار گرفته باشد ،برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09131680370 تماس حاصل نمائید

برای رویت نمونه های بیشتراینجا کلیک نمائید