نئون فلکس یا ریسه های نورانی

نئون فلکس را همان گونه که درمبحث تابلوهای ال ای دی ذکر شد نسل جدید تابلوهای نورانی است که احتمالا جایگزین تابلوهای ال ای دی ثابت و نئون خواهد شد. 

در گذشته ریسه های نورانی با تکنولوژی دیودهای نورانی (ال ای دی) تولید می شد که بزرگترین عیب آن عدم یکنواختی نور بود اما این ریسه های جدید با تکنولوژی الکترولومینسانس (Electroluminescent) بهره می برد که ضعف ریسه های قبلی را برطرف کرده است و دارای نور یکنواخت می باشد.

به زبان ساده اگر بخواهیم تکنولوژی الکترولومینسانسرا توضیح دهیم تاحدی شبیه ایجاد روشنائی درمهتابی عمل می کند. به دو سر مهتابی  جریان برق متصل شده و با تولید جریان الکتریسته  باعث التهاب گاز فلورانس داخل مهتابی می گردد و در نتیجه این واکنش، گاز ملتهب شده تولید نور و گرما می کند.

در روش الکترولومینسانسهم جریان برق را به دو سر سیم مسی وصل می کنند که مابین آن دو سیم مسی، ماده فسفری نیمه هادی قرار دارد و در اثر عبور جریان از سیم های مسی، ماده فسفری همچون خازنی که شارژ و دشارژ می شود عمل می کند و در اثر این واکنش الکتریکی این ماده فسفری انتشار نور خواهد داشت. در این روش اتلاف انرژی به صورت گرما وجود ندارد وبه همین دلیل مصرف انرژی را کاهش می دهد.

مجموعه هر دو سیم مسی و ماده فسفری را داخل روکش پلاستیکی قرار می دهند و برای ایجاد نورهای مختلف این روکش پلاستیکی را از رنگهای مختلف  انتخاب می کنند. نئون فلکس را ال وایر(EL wire) نیز می گویند که ال مخفف الکتریسیته و وایر هم به معنای سیم و در کل به مفهوم سیم الکتریسیته نورانی می باشد.

با این ریسه های نورانی علاوه بر ساخت تابلوهای تبلیغاتی می توان بر روی بسیاری از چیزهای دیگر هم نور پردازی کرد. اغلب برای نورپردازی لباس، نمای ساختمان، جلیقه و وسایل ایمنی، دوچرخه، موتور سیکلت، ماشین، قایق، دکوراسیون منزل و فروشگاه و غیره استفاده می شود. می توان گفت محبوب ترین لوازم الکترونیکی است که در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار گرفته است.

فن آوری های الکترولومینسانس نسبت به فناوری های روشنایی مشابه مانند لامپ های نئونی، ال ای دی یا فلورسنت از مصرف انرژی کمتری برخوردار هستند. مصرف کم انرژی به همراه منعطف ونازک بودن این محصول، این فناوری را برای صنعت تبلیغات ارزشمند کرده است. این تکنولوژی برای ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با این روش قادر خواهند بود تنها بخش هائی از بیلبورد که نیاز به روشنائی دارد را نورپردازی کنند و علاوه برآن قابلیت اعمال افکت و فلاشر نیز خواهد بود. این امر به تبلیغ کنندگان امکان ایجاد تبلیغات پویاتر را داده است که با فضاهای تبلیغاتی سنتی هم سازگار است.

مزایای اصلی نئون فلکس:
1. قابلیت انتشار 360 درجه  نور را دارد.
2. طول عمر حدود 8000 الی 12000 ساعت را دارد.
3. قابلیت انعطاف پذیری بالایی را دارد تا حدی که می توان آن را گره زد. 
4- قابلیت برش در فواصل کوتاه 2.5 سانتی متری را دارد.
5. با ولتاژ مختلف کار کنید. بهترین گزینه، آدابتور 12 ولت خواهد بود.
6. صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست از دیگر امتیازها می باشد.

7. تنوع در قطر تولید شده نئون فلکس: برای ساخت تابلو خطی همچون نئون و تابلو ال ای دی ثابت دو مدل 12 در6( ارتفاع 12 و قطر 6 میل) و 16 در8 (ارتفاع 16 و قطر 8 میل) مناسب خواهند بود.

8. عدم تولید گرما در زمان روشن بودن.

9. ضد آب بودن

10. تنوع رنگ: قرمز ، سبز ، آبی ، نارنجی ، صورتی ، بنفش ، سفید ، سبز لیمو ، آبی شفاف. همچنین با توجه به نیاز مشتری می توان  رنگ دیگری نیز تولید کرد.