دستگاه چاپ لارج فرمت 

یکی از تقسیم بندی های دستگاه لارج فرمت  براساس نوع رنگ مصرفی می باشد. که  در یک دسته حلال رنگ ،آب است و در گروه دیگر حلال آن سالونت می باشد.

 

chap6

چاپ فضای داخلی(in door)

 در آن دسته از دستگاهها که حلال آنها آب است چاپ بر روی کاغذهای کوتد، pvc و pp صورت میگیرد و برای مقاوم سازی آنها بعد از چاپ بر روی آنها لمینت خشک یا نرم و مات یا براق کشیده میشود .این دستگاهها بیشتربرای  چاپ های ایندور( محیط داخلی) استفاده میگردد که یکی از پر کاربرد ترین آنها چاپ کوتد لمینت است که در سازه های نمایشگاهی همچون میز کانتر ،پاپ آپ ،قاب فنری و... مورد استفاده قرار می گیرد.چاپ با این دستگاهها با کیفیت خوبی ارائه میگردد و از دلایل استقبال آنها در فضاهای داخلی کیفیت ، وضوح و رزولیشن(تراکمنقاط) مناسب این نوع دستگاهها می باشد .         

چاپ فضای خارجی(out door)

 دستگاه با پایه حلال سالونت برای چاپهای فضاهای خارجی مورد استفاده قرار میگیرد .بیشترین متریالهائی که برای این دستگاهها مورد استفاده قرار میگیرد به ترتیب بنر ، فلکس و استیکر می  باشد.اغلب کاربردهای بنرعبارتند از:اعلامیه های مناسبتی هم چون مناسبتهای مذهبی ،تهنیت ، تسلیت و تبریک،پلاکادر های تبلیغای ارزان و یک بار مصرف.

چاپ فلکس بیشتر برای ساخت تابلوهای سر درب فروشگاهها و سازمانها می باشد این تابلوها ازپشت، نورپردازی میشوند و بانام تابلوهای فلکسی مطرح میگردند.استیکر و مش متریال پشت ،چسبدار چایی است که  بر روی سطوح صاف و صیقلی نصب میگردد از موارد استفاده عبارتند از شیشه ویترین فروشگاهها ، ساخت تابلوهای لایت باکس و نصب بر روی ماشینهای حمل و نقل عمومی و ... .تفاوت استیکر و مش در لانه زنبوری بودن مش است تا هم چاپ بر روی آنها  نمایان باشد وهم از روزنه های موجود در مش نور انتقال پیدا نماید.

دستگاههای لارج فرمت(چاپ در ابعاد بزرگ) متشکل از سه جز اصلی می باشد،

1)لاشه یاهمان بدنه: که صنعتی و معمولی می باشد در صورت چاپ در تیراژهای زیاد بدنه صنعتی توصیه می شود چراکه لاشه سنگین استحکام دستگاه را ایجاد کرده واز لرزش جلوگیری می نماید و کیفیت چاپ محفوظ می ماند.

2)از اجزا اصلی دیگر برد کنترل یا همان مغز فرمان می باشد .

3)در نهایت واصلی ترین جزء دستگاهها ،هدهای دستگاه می باشد که میتوان گفت مهمترین معیار برای کیفیت چاپ و خوب و بد خواندن دستگاه می باشد و افرادی که قصد تهیه دستگاه چاپ را دارند باید نسبت به هد حساسیت بیشتری به خرج دهند.      

دستگاه چاپ اکوسالونت               

یکی از مشکلات دستگاههای سالونت ایجاد آلودگی در محیط زیست می باشد و برای حل این معضل دنیای تکنولوژی دست به ساخت دستگاههای بر پایه جوهرهای سالونت زده که با محیط زیست سازگار باشد که به این نوع دستگاهها اکوسالونت گفته میشود.هم اکنون در کشورهای اروپائی و آمریکائی دستگاه سالونت منسوخ شده و دستگاههای اکو سالونت جایگزین آنها شده . از مزیتهای دستگاههای اکو سالونت علاوه بر سازگاری با محیط زیست می توان به گستره وسیعتر چاپ بر روی متریالها نام برد چراکه علاوه بر چاپ فلکسی،بنر ،مش و استیکر می تواند بر روی بوم نقاشی،pvc ،pp وکاغذهای دیواری مخصوص، کوتد  وپردهای تزئینی نیز چاپ نمود.

chap2
این دستگاهها تنها با یک یا دو هد کار میکنند و این  برخلاف نمونه سالونت می باشد  که باید حداقل چهار هد داشته باشد و برای هر رنگ اصلی یک هد(cmyk)،با افزایش هدها  سرعت چاپ دستگاه افزایش یافته ومی توان دستگاه از چهار رنگ به شش رنگ تبدیل نمود.    

 مشخصات فنی دستگاه chap3

 chap4

 chap5