تابلو فلکسی فیس

 در این بخش بیشتر مطالب تخصصی در مورد تابلو های فلکسی بیان میگردد و ابتدا تاریخجه آنرا مرور میکنیم.

در دهه هفتاد (ه.ش) با ورود پارچه هایی از الیاف ابریشم و نایلون ،تحولی شگرف در عرصه تبلیغات ایجاد شد. این تحولات شامل چاپ های رنگی عکس و طرح های گرافیکی و ... بر روی این متریالها می باشد که با نام تجاری فلکسی ( فلکسی فیس ) یا بنر شناخته می شود.

تفاوت فلکس و بنر

علاوره براینکه ضخامت فلکس از بنر بیشتر خواهد بودمهمترین تفاوت این دو در قابلیت عبور نور با کیفیت خوب از مدیای فلکسی می باشد

تابلوهای فلکسی جایگزینی مناسبی برای تابلوهای قاب پلاستیک است که در دو نوع چاپ فلکس و یا برچسب استیکر بر روی فلکس(که بیشتر تابلوها نیز چاپی می باشند) عرضه می شود.ابعاد این نوع تابلوها محدودیتی ندارد مگر محیط و فضائی که قرار است در آنجا نصب گردد و یا سلیقه مشتری محدویتی ایجاد کند البته لازم بذکر است که بیشترین عرض قابل چاپ 5 متر در طول رول فلکس خواهد بود. نور تابلوها ی فلکسی  از لامپ های فلورسنت (مهتابی) است و برای کاهش هزینه ساخت و انرژی از پروژکتور هاي ال ای دی (نور پردازی از جلو)  و در نهايت در بهترين روش با نور پردازي  از پشت توسط ال ای دی های لقمه ای يا شاخه اي می باشد. 

مراحل ساخت :

به طور کلی ساخت تابلوها ی فلکسی در چهار مرحله صورت میگیرد:

1-طراحی تابلو که توسط طراحان گرافیکی و بیشتر توسط نرم افزار فتوشاپ صورت می گیرد.

2- چاپ طرح بر روی متریال فلکس که توسط دستگهای چاپ out door صورت می گیرد.

3- ساخت قاب پروفیلی که فلکس بر روی آن نصب می شود.

4--مرحله نور پردازی :که به سه طریق  انجام می شود.

روش اول :نصب مهتابی بروی ورقهای گالوانیزه که اصطلاحا" سینی مهتابی گفته میشود و بصورت کشوئی در قاب پروفیلی قرار میگیرد

روش دوم :نور پردازي با پرزكتورهاي عموما 30 و 50 وات كه توسط پايه هاي پروفيلي بر روی کار نور را مي تابانند

روش سوم :نصب ال ای دی  در پشت کار صورت میگیرد كه بهترين روش نور پردازي محسوب ميگردد.

در صورتی که نور پردازی از روی فلکس صورت گیرد(توسط پرژكتور) می توان عمق تابلو را به  2 تا 4 سانتی متر کاهش داد و هم می توان بجای فلکس از بنر با انس بالا (13 انس) که اصطلاحا بنر بیلبردی گفته میشود استفاده نمود. 

 نکات فنی

1) نصب فلكس بر روي سازه تابلو  به سه طریق امكان پذير مي باشد

      الف)سپری و کلیپس

      ب)لولائی یا کلافی 

      ج)پرچی(معمولا کار های لولائی با روش پرچ انجام میگردد)

از لحاظ تعويض روكش در دفعات بعد سازه لولائي یا همان کلافی توصيه ميگردد

 2) ارتفاع یک مهتابی بزرگ 120cmمیباشد و یک مهتابی کوچک 60cm  است و نور استاندارد ومناسب برای پشت فلکس به ازا هر 30-35 سانتی متر یک عدد مهتابی می باشد و در صورت استفاده از پروژکتور در ازای هر 1.5 متر مربع تقریبا 3۰ وات مورد نیاز است.

10

3)بهترین جنس روکش به اعتقاد پرسنل رسا گرافیک فلکسی استار کره ای میباشد و از آنجائي كه نمونه تقلبي اين نوع فلكس ها در بازار ديده شده توصيه ميگردد يا از نمونه هاي مطمئن داراي گارانتي معتبر استفاده گردد و يا مطمئن شويم كه برند مورد نطر تقلبي نباشد .

4)ورق گالوانیزه بکار برده شده برای سینی و کاورها معمولا(60-70میلیمتر)ونوع پروفیل کلاف از نوع قوطی(2.5در 2.5)و ضخامت 8. میباشد.

5)نکاتی از قبیل خروجی cmyk برای چاپ وفرمت tiff برای طرح و اینکه رزولیشن طرحها مابین 72 تا 96 پیکسل باشند و از موارد دیگر نوع دستگاه چاپ و تعداد پاس چاپ (چاپ شدن یک تصویر در چند مرحله رفت وبرگشت نازل با شش رنگ؛ که برای فلکس شش پاس  ایده آل خواهد بود).

 باتشکر ازشما دوست گرامی امیدواریم مطالب فوق مورد رضایت شما قرار گرفته باشد ،برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره 09131680370 تماس حاصل نمائید.

 

برای رویت نمونه های بیشتر اینجا کلیک کنید

تابلو سازی